Růžovský vrch najdete v Českém Švýcarsku

Růžovský vrch dominuje zdejší krajině, a tak se není čemu divit, že dostal přezdívku Děčínská Fudžijama. Lidově se mu také říká Růžák. Jedná se o nejvyšší bod Národního parku Českého Švýcarska. Růžovský vrch je nejmohutnější třetihorní čedičovou vyvřelinou v celé této oblasti. Jsou zde lesní společenstva s pralesovitým charakterem i s charakteristickými druhy rostlin.

Dříve zde stála rozhledna

Na vrcholu Růžovského vrchu dnes uvidíte pozůstatky dřívější rozhledy a dřevěný kříž. Mohlo by se zdát, že tento kopec přímo vybízí k výhledům do krajiny, ale díky zalesnění to není zase tak pravda. Krajinou se můžete pokochat jen z několika vyhlídkových míst. I tak to ale stojí za to.

Růžovský vrch – rozcestník

Kudy se dostanete na Růžovský vrch?

Na Růžák se dostanete z obce Růžové nebo ze Srbské Kamenice, kam se dostanete vozem. Na vrch se můžete dostat také z České Kamenice či Děčína. Při cestě z Růžové jděte po žluté turistické značce k rozcestí Pod Růžovským vrchem a pak dále stále po žluté. Stejnou značku hledejte, i pokud se na vrchol vydáte ze Srbské Kamenice.

Auto můžete nechat zaparkované na bezplatném parkovišti v Růžové u kostela, u obecního úřadu nebo v centru obce u obchodu. V Srbské Kamenici pak pod kostelem či u restaurace Ve starém krámě.