Ochutnejte Česko a dopřejte si na Vaší dovolené pořádně kulinářské zážitky. Pokud máte rádi grilování a guláš party dopřejte si chaty k pronájmu. Pokud se rádi necháte obsluhovat a chcete přitom ochutnat vínko vyberte se na Jižní Moravu, kde najdete výborné ubytování na Jižní Moravě za nízké ceny s nabídkou degustaci vín z dané oblasti. Po parádní ochutnávce vín se vyberte poznávat historické městečko Lednice. Pokud zde chcete strávit více jako jen jednodenní výlet, pěkné apartmány či penziony najdete v sekci ubytování Lednice.

10 rad pro bezpečnou turistiku na horách

Na hory se lidé vydávají čím dál častěji. Procházky přírodou jsou jim příjemnější než objevování měst. Jenže turistika v klidu nedotčené přírody vyžaduje trochu jiné zásady než objevování evropských metropolí. Pojďme si je trochu zopakovat.

Hory jsou nebezpečné, to byste si měli uvědomit. I v případě, že jste sportovně zdatní, k nim musíte mít respekt a na každou cestu se pečlivě připravit. Ale to už předbíháme.

1. Dobře si naplánujte cestu

Dobrá příprava začíná doma. Zjistěte si trasu, vezměte s sebou mapu nebo si ji připravte elektronicky do telefonu. Zabloudit na horách je velmi snadné, takže pravidelně kontrolujete, jestli se naplánované trasy držíte.

2. Zkontrolujte počasí

Říká se, že neexistuje špatné počasí, pouze špatné vybavení. Dobrá treková obuv (boty) a nepromokavé oblečení vám skutečně zajistí, že si cestu užijete i za chladnějšího počasí nebo při přeháňkách. Musíte na to však být připravení, ne aby vás bouřka překvapila.

3. Nakupte dobré vybavení

Tentokrát nemáme na mysli pouze oblečení a obuv. Do čeho se určitě vyplatí investovat, jsou batohy. Batoh by měl mít spoustu kapsiček, bederní popruh a jeho hmotnost by neměla překročit 20 % vaší tělesné hmotnosti.

4. Vyhněte se zkratkám

Choďte jen po vyznačených cestách a jděte opravdu po trase, již jste si naplánovali. Možná se vám bude zdát, že tam vpravo vede zkratka, ale ve skutečnosti si zajdete třeba 10 km. To je v horách zcela běžné, tak neriskujte.

5. Naučte se používat mapu

Ne všude v horách bude signál, takže se nespoléhejte pouze na svůj mobilní telefon. Vaším kamarádem by se měla stát buzola, dobré je naučit se pracovat s ní a s mapou. A pokud už se spoléháte na telefon, přibalte si aspoň powerbanku.

6. Vezměte si základní lékárničku

Náplasti, obvaz, prášky na bolest. Aspoň tohle je nutnost, kterou si určitě přibalte. V případě zranění člověka ošetřete a okamžitě volejte pomoc. Není-li signál, vyšlete dalšího člena. A to už se dostáváme k následujícímu bodu.

7. Dva je hloupý počet

Je-li to možné, jděte aspoň ve třech. V případě problémů totiž jeden může zůstat se zraněným a další se vydá pro pomoc.

8. Chovejte se ohleduplně

K jiným turistům i k přírodě. Dodržujte povinnosti, které vám nařizují orientační tabule a tyčová značení. Odpadky si noste s sebou, neznečišťujte přírodu. Ať si ji v takovém hezkém stavu mohou užít ještě vaše děti.

9. Dejte o sobě vědět

Než se vydáte, řekněte někomu, kdo zůstává doma, kam se chystáte, popište mu svou trasu. Kdyby se vám něco stalo, máte jistotu, že vás někdo bude hledat.

10. Zařiďte si pojištění

Českých hor se to pochopitelně netýká, ale mnoho Čechů míří k sousedům do Tater či do Rakouska. Bez pojištění se určitě nevydávejte, i kdybyste jeli jen na víkend. Nikdy nevíte, co se může přihodit, a takový transport vrtulníkem není zrovna dvakrát levnou záležitostí.

Téma bylo zpracováno s e-shopem Český ráj outdoor, kde můžete výše zmíněné vybavení i zakoupit. Aktuálně mají zajímavou akci Husky (Huskoviny). Také přes léto pořádají GPS soutěž v Českém ráji, v níž můžete vyhrát batohy Deuter či karimatku.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!