Ochutnejte Česko a dopřejte si na Vaší dovolené pořádně kulinářské zážitky. Pokud máte rádi grilování a guláš party dopřejte si chaty k pronájmu. Pokud se rádi necháte obsluhovat a chcete přitom ochutnat vínko vyberte se na Jižní Moravu, kde najdete výborné ubytování na Jižní Moravě za nízké ceny s nabídkou degustaci vín z dané oblasti. Po parádní ochutnávce vín se vyberte poznávat historické městečko Lednice. Pokud zde chcete strávit více jako jen jednodenní výlet, pěkné apartmány či penziony najdete v sekci ubytování Lednice.

České hory nebo Alpy – Kam za perfektní zimní dovolenou?

Sezóna zimních dovolených je v plném proudu a vy se rozmýšlíte, jestli zůstat v naší kotlině nebo si raději zaplatit zájezd do Alp? Obě varianty samozřejmě mají svá pro a proti a je tedy jen na vás, čemu dáte přednost. Někdo preferuje dlouhé upravené sjezdovky, jiného potěší nabídka doprovodných aktivit a další chtějí hlavně ušetřit. V našem přehledu jsme pro vás připravili malé srovnání dovolené v Česku a v Alpách.

Sjezdovky a sněhové podmínky

Alpy mají proti našim vrcholům jednu velkou výhodu. Nachází se totiž v mnohem větších nadmořských výškách a díky tomu zde většinou najdete ideální sněhové podmínky. Milovníkům zimních sportů nabízí také více kilometrů tratí, kde mohou předvést své lyžařské či snowboardové dovednosti. Sjezdovky jsou navíc často mnohem delší, vždy se pyšní kvalitní úpravou a na jejich pozadí můžete obdivovat vysokohorská panoramata.

Ne všichni ale nutně kolem sebe potřebují stovky kilometrů tratí. Kratší kvalitní sjezdovky najdete i v naší kotlině. Technická vybavenost českých ski areálů navíc postupně roste, někteří lidé dokonce tvrdí že místy je i srovnatelná s těmi zahraničními. Co se týče lyžařských podmínek, o sněhovou pokrývku většinou není nouze a ve většině skiareálů probíhá také technické zasněžování. Díky webkamerám v jednotlivých střediscích navíc můžete sněhové podmínky denně kontrolovat.

Hlavní problém českých středisek je bohužel v tom, že naše vrcholy jsou často přeplněné a čekací doby jsou na mnoha místech skoro neúnosné. V zahraničí se fronty většinou nestojí, vysoká přepravní kapacita lanovek i vleků totiž snadno obslouží široký výběr sjezdových tratí. Není pochyb o tom, že naše hory jsou krásné a pro lyžaře i snowboardisty se zde neustále otvírají nové možnosti vyžití, spousta lidí dá ale raději přednost prázdným sjezdovkám.

Kam za zábavou

Milovníci zimních radovánek nejezdí do skiareálů pouze kvůli parádní jízdě na lyžích a na snowboardu, ale často hledají i další možnosti vyžití. Nabídka zahraničních středisek je opravdu široká, užít si tak můžete třeba různé akrobatické sjezdy nebo freeride jízdu ve volné terénu. Ti náročnější jistě ocení také možnost heliskiingu nebo závodní sjezdovky, kde si mohou změřit svůj čas a porovnat ho s profesionály. Pobyt vám v Alpách následně zpříjemní i pestrá škála aprés-ski zábavy.

České ski areály za těmi zahraničními v nabídce adrenalinových radovánek na sněhu prozatím pokulhávají. Zábavní prvky ovšem najdete například ve Špindlerově Mlýně, v areálu Boží Dar-Neklid nebo třeba na jesenickém Kraličáku. Většina českých areálů má ve své nabídce mimo jiné třeba i večerní lyžování, zábavu na sáňkařské dráze nebo snowtubing. Přibývají také různé snowparky a funtracky pro náročnější snowboardové nadšence nebo skiparky pro nejmenší.

Kolik za lyžování zaplatíte?

Kolik peněz si s sebou na dovolenou musíte vzít samozřejmě závisí především na tom, do kterého lyžařského střediska se vydáte. Většinou se říká, že lyžování v Alpách vás vyjde o hodně dráž, ceny na českých horách ale v poslední době také závratně stoupají.

Nejdražší je tuzemské lyžování v Krkonoších. Pokud si jednodenní skipas zajistíte v předstihu, dospělý zaplatí 820 korun, dítě pak 570 korun. Platba na místě již není zdaleka tak výhodná, pro dospělého je to 1000 korun na den, pro dítě 700 korun. Na šestidenní skipas si pak budete muset ušetřit více než čtyři tisíce.

Ani další česká střediska však nejsou o mnoho levnější. Na Klínovci dáte za jednodenní skipas 750 korun, Dolní Morava i Lipno si účtují 710 korun, na Ještědu je to pak 590 korun. Pokud se na české hory vydáte mimo sezónu, můžete za skipasy mírně ušetřit. Přehled českých skiareálů a cenu jejich skipasů najdete na stránce NaSvah.cz.

V alpských ski areálech většinou hlavní sezóna trvá po celou zimu. Méně časté jsou zde nabídky balíčků pro rodiny s dětmi, některé areály je zvýhodňují až při koupi skipasů na šest nebo více dní. Ceny skipasů pro dospělé se ve větších lyžařských areálech pohybují kolem 45-55 eur.

V oblíbeném rakouském Zillertalu například za jednodenní skipas pro dospělého zaplatíte 53,5 eura (v přepočtu zhruba 1360 korun), pro dítě je to pak 24 eur (zhruba 620 korun). Dovolená v menších střediscích vás vyjde levněji, německý Arber například nabízí jednodenní skipas pro dospělého za 33 eur. Nejdráž vás naopak vyjde lyžování ve Francii, středisko Chamonix si za jednodenní skipas účtuje 63,5 eura, drahá je ale i dětská varianta za 54 eur.

Ubytování

Obecně platí, že čím blíž lyžařskému středisku budete, tím víc za ubytování zaplatíte. Ceny v horských chatách, hotelech a restauracích přímo na svazích bývají přemrštěné, a proto se vyplatí poohlédnout se po ubytování spíše v menších obcích či městech v okolí. Často totiž už o několik kilometrů dál najdete nocleh až o 30 procent levnější.

Cena samozřejmě vždy záleží také na tom, jaké jsou vaše nároky na jeho kvalitu. Pokud nejste zrovna vybíraví, můžete se ubytovat v menších apartmánech, chatách či penzionech. Nejlevnější dvoulůžkový pokoj na jednu noc stojí ve skiareálu Dolní Morava zhruba 650 korun, na Klínovci zaplatíte kolem 800 korun.

Skiareály v Alpách mají mnohonásobně větší rozlohu, i možností ubytování je tu tedy pochopitelně více. Ceny dvoulůžkových pokojů se pohybují od několika set korun až po několik tisíc. Důležité je tedy dopředu zvážit možnosti v okolí a vybrat si tu nejlepší variantu právě pro vás.

Cesta

Pokud za lyžařskou dovolenou cestujete do zahraničí, nevyhnete se platbám za mýtné či dálniční známku. Pro české lyžaře je nejbližší Rakousko, tam si vystačíte s desetidenní známkou, která stojí 9 eur. Navíc je zde zpoplatněný průjezd některých tunelů a mostů.

Na německých dálnicích jste do roku 2019 platit nemuseli, letos je to již ovšem jinak. V Itálii a Francii konkrétní částka, kterou zaplatíte za mýtné, závisí na délce projetého úseku. Do výdajů pak musíte samozřejmě počítat i peníze za benzín, cesta do vzdálenějších destinací se vám proto může prodražit.

Cestovní pojištění

Zimní radovánky jsou bohužel často spojené i s menšími či většími úrazy, které si žádají lékařské ošetření. Před cestou do zahraničí máte dvě možnosti, jak se na tyto situace připravit. Můžete se spolehnout na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC). Každý, kdo si v Česku platí povinné zdravotní pojištění, má totiž nárok na bezplatné ošetření i v dalších zemích Evropské unie. Stačí vám k tomu pouze modrá kartička pojištěnce, ale tento nárok platí pouze ve veřejných a státních zdravotnických zařízeních, a navíc musíte počítat i s případnou spoluúčastí.

Druhou možností je cestovní pojistka. S tou se můžete vydat jak do veřejných, tak i do soukromých zdravotnických zařízení. Kromě ošetření máte nárok i na převoz do Česka, a navíc nebudete hradit ani spoluúčast. Kromě toho se můžete připojistit i co se týče úrazu či odpovědnosti za škodu.

Jestli se chystáte na zimní dovolenou do Čech, nemusíte se o cestovní pojištění starat. Úrazy vám totiž klasicky hradí vaše zdravotní pojištění. Pokud jste navíc vášnivý lyžař či snowboardista nebo se zimním sportům věnujete aktivně, také se vyplatí přemýšlet o úrazové pojistce.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!