Kupujeme nové jízdní kolo

Na první pohled se může výběr jízdního kola zdát jako banalita. Jakmile se ale začnete prodírat nepřeberným množstvím nabídek, zjistíte, že to takový jednoduchý úkol asi nebude. Dámský rám totiž už nespecifikuje jen chybějící horní rámová trubka, s kotoučovými brzdami to není tak jednoduché a možná začnete tápat i nad správně zvolenou velikostí. Na co byste se měli opravdu při výběru nového jízdního kola zaměřit?

Podle terénu vyberte typ kola

Před samotným nákupem si musíte ujasnit, v jakém terénu budete nejčastěji jezdit. Horské kolo si poradí i v nejobtížnějším terénu. Pokud chcete jezdit převážně po cyklostezkách, polních cestách i silnicích, měli byste uvažovat spíše o kole krosovém či trekkingovém. Pro toho, kdo neopustí asfalt, je ideální silniční kolo.

Správná velikost a geometrie rámu 

Nejdůležitější součástí kola je rám. Proto při výběru věnujte největší pozornost hlavně jeho velikosti. Jestliže si vyberete špatný rozměr, nebude se vám na něm dobře jezdit a jízdu si ani neužijete. Důležitá je taktéž geometrie rámu. Při koupi je nejlepší se vždy poradit s odborníkem a na kole se krátce projet.

Dámské krosové jízdní kolo

Vhodné brzdy i sedlo

Neméně důležitou roli při jízdě hrají brzdy. V dnešní době jsou kola vybavena buď klasickými ráfkovými, nebo účinnějšími kotoučovými brzdami. Právě u kotoučových brzd byste si měli dávat pozor, protože levnější modely jsou opatřeny mechanickými kotoučovými brzdami, které se od ráfkových příliš neliší. Jestliže se rozhodnete pro kotoučové brzdy, zvolte si hydraulické. Ty jsou velmi účinné a prakticky bezúdržbové. Nezapomínejte ani na pohodlné sedlo, které má vliv na jízdní komfort a tvoří nejdůležitější styčnou plochu mezi kolem a jezdcem.

I cena hraje roli

Určitým kritériem při výběru kola je samozřejmě také cena. Na rekreační ježdění si koupíte dobrý model už od 10 000 Kč. Pokud ale jezdíte častěji a je to váš opravdový koníček, sáhněte raději po modelu za 20 000 Kč. Opravdoví fanatičtí cyklisté jsou pak schopni utratit za své kolo i takovou cenu, za kterou pořídíte automobil.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!