Ochutnejte Česko a dopřejte si na Vaší dovolené pořádně kulinářské zážitky. Pokud máte rádi grilování a guláš party dopřejte si chaty k pronájmu. Pokud se rádi necháte obsluhovat a chcete přitom ochutnat vínko vyberte se na Jižní Moravu, kde najdete výborné ubytování na Jižní Moravě za nízké ceny s nabídkou degustaci vín z dané oblasti. Po parádní ochutnávce vín se vyberte poznávat historické městečko Lednice. Pokud zde chcete strávit více jako jen jednodenní výlet, pěkné apartmány či penziony najdete v sekci ubytování Lednice.

Pálava a slovácke laty

V České republice se  nachází  málo míst s takovou nevšední krajinou jakou  je  Pálava. Pálavské vrchy nebo-li  správně  Pavlovské  vrchy,  se nachází mezi Dolními a Horními Věstonicemi, Pavlovem  a Mikulovem. Příroda je zde velmi rozmanitá a krásná. Najdeme tu bělostné skály, na jaře rozkvetlé stepi, vinohrady na ozářených stráních od slunce,  Milovický  les  a   podpálavské luhy na břehu slepého ramene Dyje. Právě zde se objevili první zemědělci. K  nejvýznamnějším městům  ve středověku patřil  Mikulov  a dodnes zůstává střediskem moravského vinařství. V roce 1976 byla Pálava vyhlášena chráněnou krajinnou oblastí, její dominantou jsou Pavlovské vrchy, které se vyvinuly na vápencových kopcích.  Je to  soustava  několika  kopců. Kolem nich se rozkládá oblast Pálavy, což je unikátní biosférická rezervace UNESCO.  Najdeme zde také terény pro horolezecké nadšence nebo obyčejné turisty. Směrem k Mikulovu  se  celý  masív  pak  snižuje  a  ztrácí v okolní pahorkatině.

Pálava

Pálava

V oblasti Pálavy najdeme i historické památky. Jsou zde zříceniny pálavských hradů a v Dolních Věstonicích  se dovíme, jak žili tvůrci Věstonické venuše. Pálava je ale známá příznivcům vinařství a vína. Na Mikulovském zámku začíná naučná vinařská stezka, po které můžeme poznat Pálavské vinice a sklepní oblasti. Vinařskou tradicí Pálava žije v době vinobraní, které patří k nejproslulejším v české republice. Oblast Pálavy můžeme poznávat jak pěšky nebo na kole na  dobře  značených  trasách.

Na posledních výběžcích Pálavy najdeme Mikulov, který je obklopený vinicemi. S vínem se zde potkáme na každém kroku, v  historických  uličkách   i  na zámku.  Silueta mohutného zámku je viditelná již z dálky. Zámek stojí na skalnatém útesu a je dominantou Mikulova. Unikátem na zámku je expozice vinařství v zámeckém sklepě s obřím sudem.

SLOVÁCKÉ  LATY

  • bramborové těsto vlastní nebo polotovar
  • hladká mouka
  • olej
  • povidla
  • mletý mák smíchaný s cukrem
  • cukr moučka na posypání
Slovácké laty

Slovácké laty

POSTUP

Vytvoříme těsto, z něj vyválíme nohavičku, nožem ukrajujeme kousky a pomocí válečku tvoříme placky, asi jako palačinky. Smažíme na pánvi na trošce oleje po obou stranách do zlatova. Poté mažeme  povidlami podle chuti, sypeme mákem smíchaným s  cukrem  a rolujeme. Posypeme cukrem moučkou a baštíme.

.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!