Ochutnejte Česko a dopřejte si na Vaší dovolené pořádně kulinářské zážitky. Pokud máte rádi grilování a guláš party dopřejte si chaty k pronájmu. Pokud se rádi necháte obsluhovat a chcete přitom ochutnat vínko vyberte se na Jižní Moravu, kde najdete výborné ubytování na Jižní Moravě za nízké ceny s nabídkou degustaci vín z dané oblasti. Po parádní ochutnávce vín se vyberte poznávat historické městečko Lednice. Pokud zde chcete strávit více jako jen jednodenní výlet, pěkné apartmány či penziony najdete v sekci ubytování Lednice.

Praha může dostat další výjimečnou stavbu

Kontroverzní polyfunkční budova přezdívaná Lední medvěd dostala územní rozhodnutí. Po Tančící domě či Paláci Euro může česká metropole získat další mezinárodně oceňovanou moderní novostavbu v Praze. Polyfunkční budova Line na Vítězném náměstí v Dejvicích získala územní rozhodnutí.

Developer PPF Real Estate tak může požádat o stavební povolení pro budovu od architekta Radana Hubičku, která vyvolala mezi odborníky i ve veřejnosti rozporuplné reakce, jak to pravidelně bývá v případě netradiční architektury. V září však získala budova, kterou lidé přezdívají Lední medvěd, ocenění pro nejlepší architektonický projekt v renomované soutěži Stavba roku.

Budova má dotvořit otevřený blok domů na náměstí přezdívaném Kulaťák pro kruhový objezd, který mu dominuje. Dnes je na místě parkoviště. Stavba vedle administrativní ploše přinese i nové služby a občanskou vybavenost, v plánu je kavárna i menší obchody.

Územní rozhodnutí zatím není pravomocné a investor počítá s možným odvoláním. “S ohledem na soulad projektu s územním plánem a regulačními podmínkami pro dané území investor věří, že bude územní rozhodnutí potvrzeno i případným odvolacím orgánem, „říká Jan Chromeček ze společnosti Vítězné náměstí patřící pod PPF Real Estate.

„Jako každá výjimečná stavba, i Lední medvěd se setkává s množstvím připomínek, které prodlužují realizaci. Přesto nadále počítáme s harmonogramem výstavby v letech 2014 až 2016, “dodává J. Chromeček.

Stavbu odsuzovali i někteří odborníci, protože podle nich nerespektuje někdejší plány Dejvická zástavby od Antonína Engela. Hubička návrh však zvítězil v soutěži pořádané podle pravidel České komory architektů.

Návrh pozitivně hodnotí renomovaní architekti jako Eva Jiřičná, John Eisler nebo historik architektury Zdeněk Lukeš. Na radnici se s peticí obrátili i někteří místní obyvatelé, kteří projekt podpořili a slibují si od něj mimo jiné to, že ochrání jejich byty a vnitroblok od hluku z náměstí.

Během územního řízení čelil projekt námitkám. Podle stavebního odboru Prahy 6 však vyhovuje platnému územnímu plánu v nárocích na veřejnou vybavenost – v domě je plánované informační centrum radnice s veřejně přístupnou MediaTek a přednáškovými sály, které zaberou 15 procent hrubé podlahové plochy.

Také objem, výška a další parametry budovy vycházejí z regulačních podmínek a Engelová koncepce, píše se v rozhodnutí. „K námitce, že budova působí jako solitér, lze uvést, že působí jako palác, stejně jako budova generálního štábu na protější straně náměstí, což se opět neodchyluje od původního Engelova konceptu, „uvádějí úředníci v rozhodnutí.

O stavbě se začátkem roku vedly bouřlivé debaty na Dejvická radnici. Opoziční poslanci a několik občanů vyčítali koalici minulé rozhodnutí o obecním pozemku, na kterém se radnice namísto původně plánované nové vlastní budovy rozhodla ve spolupráci se soukromým investorem postavit komerční budovu. Kvůli výstavbě vznikla společnost Vítězné náměstí.

Podílu v této společnosti se však radnice později z finančních důvodů vzdala. Obecní pozemek zůstal v pronájmu PPF Real Estate. Opozice vyčítala koalici, že výdělek z účasti ve společnosti měl dosahovat desítky milionů, místo toho radnice dostává ročně 4,4 milionu. Po vydání kolaudačního souhlasu se nájemné zvedne na devět milionů.

.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!