Ochutnejte Česko a dopřejte si na Vaší dovolené pořádně kulinářské zážitky. Pokud máte rádi grilování a guláš party dopřejte si chaty k pronájmu. Pokud se rádi necháte obsluhovat a chcete přitom ochutnat vínko vyberte se na Jižní Moravu, kde najdete výborné ubytování na Jižní Moravě za nízké ceny s nabídkou degustaci vín z dané oblasti. Po parádní ochutnávce vín se vyberte poznávat historické městečko Lednice. Pokud zde chcete strávit více jako jen jednodenní výlet, pěkné apartmány či penziony najdete v sekci ubytování Lednice.

Propast Macocha – Moravský kras

Propast Macocha je více než 138,5 metrů hluboká. Právě díky tomuto číslo je největší propastí svého druhu v České republice i ve střední Evropě. Horní část propasti Macocha je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První byl vybudován v roce 1882 a druhý v roce 1899. První najdete na nejvyšším bodě, druhý z nich se nachází 92 metrů nad spodní části propasti – velmi snadno z něho vidíte na dno Macochy.

Řeka Punkva tvoří dvě jezírka

Propast Macocha dostala jméno podle pověsti ze 17. století a vznikla zřícením stropu velké jeskyně, proto je její dno pokryté suťí. Dnem propasti pak protéká říčka jménem Punkva, díky které se napájí dvě jezírka – horní a dolní. Horní je hluboké asi 13 m a můžete ho vidět shora. Dolní se ukrývá mezi skalami, takže není vidět z horní části. Hloubka dolního jezírka přesahuje 49 metrů. Říčka Punkva vznikla soutokem mnoha zdrojů, které protékají na území vápenců. Punkvu můžete na denním světle vidět poprvé na dně Macochy. V tomto místě v oblasti dolního jezírka znovu mizí do podzemí a poté protéká Punkevními jeskyněmi.

Punkevní jeskyně

Propast Macocha patří k nejdelšímu jeskynnímu systému u nás

Jeskyně leží v severní části Moravského krasu a má téměř 35 km. Tvoří ji Sloupsko – šošůvské jeskyně, jeskyně Nová Rasovna, Piková dáma, Spirálka, C13, Stará a Nová Amatérská jeskyně, propast Macocha a v části, kde vyvěrá Punkva pak Punkevní jeskyně.

Vstup si raději zarezervujte

Propast Macocha a Punkevní jeskyně bývají hlavně v létě plně obsazeny, a to na mnoho týdnů dopředu. Proto se doporučuje všem, kteří chtějí Moravský kras navštívit, rezervace předem. Horní i Dolní můstek propasti Macocha je po celý rok přístupný zdarma a rezervace není nutná. Celá oblast je pak velmi krásná a návštěvu tady si určitě užijete. Tak neseďte doma a vyrazte do přírody.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!