Ochutnejte Česko a dopřejte si na Vaší dovolené pořádně kulinářské zážitky. Pokud máte rádi grilování a guláš party dopřejte si chaty k pronájmu. Pokud se rádi necháte obsluhovat a chcete přitom ochutnat vínko vyberte se na Jižní Moravu, kde najdete výborné ubytování na Jižní Moravě za nízké ceny s nabídkou degustaci vín z dané oblasti. Po parádní ochutnávce vín se vyberte poznávat historické městečko Lednice. Pokud zde chcete strávit více jako jen jednodenní výlet, pěkné apartmány či penziony najdete v sekci ubytování Lednice.

Zvíkov a zvíkovský rarášek

Hrad Zvíkov se nachází  nad  soutokem  řeky  Otavy a  Vltavy na Orlické přehradě v jihočeském kraji. Patří k nejvýznamnějším českým gotickým hradům a je spjatý s  královským  rodem  Přemyslovců. Tyčí se na skalnatém ostrohu a pro svou polohu je nazýván králem českých hradů. Hrad je velmi zajímavý i tím, že je obklopen ze tří stran vodou. Kdysi byl hrad  na skalnatém ostrohu ve výšce 400 m n .m. Pod hradem  však  bylo  údolí  při napouštění Orlické přehrady zatopeno vodou, proto je dnes výška hradu nad hladinou pouze několik metrů. Za zmínku stojí fakt, že na místě hradu kdysi stávalo prehistorické, zřejmě keltské hradiště.

Zvíkov

Zvíkov

Díky tomu, že se hrad udržuje, se velmi dobře dochoval. V dnešní době je hrad Zvíkov národní kulturní památkou. Dostat  se k něj  lze z parkoviště u Zvíkovského Podhradí, kdy při procházce k hradu se naskytne turistům krásný výhled na hrad a na Orlické jezero. Zatopením  údolí  pod hradem  Orlickou přehradou se ráz krajiny výrazně změnil. Kdysi skalnaté stráně strmě spadaly do údolí. Negativní dopad bohužel mělo zatopení i na severní část hradu s podhradním městečkem a kostelem sv. Mikuláše, které tak bylo zničeno.

V bezprostřední blízkosti hradu najdeme malebné lesy, které lákají k procházkám a výletům na kole.  Ze  Zvíkovského  podhradí  vedou  značené turistické a cyklistické stezky. Přehradní nádrž zase umožňuje plavání, rybolov, vodní sporty a také lodní dopravu. Turistická trasa ze Zvíkova, která je dlouhá 25 km, vás povede na zámek Orlík. Další trasou je trasa, která vede podél zlatonosné řeky Otavy až ke hradu Zvíkov. Řeka cestou ztrácí svou sílu a splyně v jednu hladinu – Orlickou přehradou. Procházka vede podél  malebných  skalních útvarů  a podél lesa,  kdy značená cesta mizí místy v lese a pak se opět vynoří  do volné krajiny.

ZVÍKOVSKÝ  RARÁŠEK

  • 5 vepřových řízků
  • 100 g cibule
  • 100 g čerstvé nebo sterilované papriky
  • 150 g slaniny
  • 5 nepříliš ostrých feferonek
  • 50 g másla
  • sůl
  • pepř
  • alobal a olej na potření
Zvíkovský Rarášek

Zvíkovský Rarášek

POSTUP

Vepřové plátky mírně naklepeme, osolíme a opepříme z obou stran. Na jednu polovinu řízku na sebe narovnáme na kolečka pokrájenou cibuli, plátek slaniny, nakrájenou zelenou nebo sterilovanou papriku, dáme celou feferonku a 10 g másla, druhou  stranu řízku  přeložíme  a okraje scukneme.  Na  omaštěný  čtverec  alobalu  položíme přeložený řízek a alobal zabalíme tak, aby nevytékala šťáva. Pečeme v rozehřáté troubě 30 – 40 minut. Na talíř můžeme maso položit v alobalu. Jako příloha jsou nejlepší hranolky, může být i rýže a brambory v jakékoli úpravě.

.

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Každodenní porce exotiky, ale i domácích krás na vaše obrazovky!